| Brand: | Nokia |
| Model: | 6230i |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2005 |
| Display | |
| Size: | 1.5 inches, 27 x 27 mm, 7.3 cm2 |
| Resolution: | 208 x 208 pixels, 1:1 ratio (~196 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | QCIF |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | QCIF |
| Battery | |
| Capacity: | 900 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | MMC, up to 512 MB |
| Body | |
| Dimensions: | 103 x 44 x 20 mm, 76 cc (4.06 x 1.73 x 0.79 in) |
| Weight: | 99 g (3.49 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 1.2 |
| Usb: | Pop-Port |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Silver Grey, Black , White |