| Brand: | Nokia |
| Model: | 6216 classic |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 2.0 inches, 12.4 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Technology: | TFT, 16M colors |
| Main Specs: | 2 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 480p@15fps |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | 480p@15fps |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 114.7 x 41.7 x 14.5 mm, 61.1 cc (4.52 x 1.64 x 0.57 in) |
| Weight: | 88 g (3.10 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | miniUSB |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |
| Colors: | Coco Pearl |
| Usd: | ~162 USD |