| Brand: | Nokia |
| Model: | 6210 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2000 |
| Display | |
| Resolution: | 96 x 60 pixels, 6 lines, 16:10 ratio |
| Technology: | Monochrome graphic |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 1050 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 129.5 x 47.3 x 18.8 mm, 95 cc (5.10 x 1.86 x 0.74 in) |
| Weight: | 114 g (4.02 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black Night, Grey Dusk and Red Sunset |