| Brand: | Nokia |
| Model: | 6170 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2004 |
| Display | |
| Size: | 2.0 inches, 31 x 39 mm, 12.6 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~102 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65k colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 760 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 88 x 46 x 22 mm, 79 cc (3.46 x 1.81 x 0.87 in) |
| Weight: | 121 g (4.27 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | Pop-Port |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Silver |