| Brand: | Nokia |
| Model: | 6151 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2006 |
| Display | |
| Size: | 1.8 inches, 29 x 35 mm, 10.2 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | QCIF |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | QCIF |
| Battery | |
| Capacity: | 1100 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 108 x 47 x 19 mm, 88 cc (4.25 x 1.85 x 0.75 in) |
| Weight: | 98 g (3.46 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | Pop-Port 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |
| Colors: | Black |
| Price | |
| Usd: | ~130 USD |