| Brand: | Nokia |
| Model: | 6124 classic |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2008 |
| Size: | 2.0 inches, 12.4 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Technology: | TFT, 16M colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | CIF videocall camera |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 890 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 369 MHz ARM 11 |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Os: | Symbian 9.2, S60 rel. 3.1 |
| Dimensions: | 105 x 46 x 15 mm, 66 cc (4.13 x 1.81 x 0.59 in) |
| Weight: | 93 g (3.28 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | miniUSB |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~151 USD |