| Brand: | Nokia |
| Model: | 6111 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2005 |
| Size: | 1.8 inches, 29 x 35 mm, 10.2 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256k colors |
| Main Specs: | 1 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | QCIF |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | QCIF |
| Capacity: | 700 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | No |
| Dimensions: | 84 x 47 x 23 mm, 76 cc (3.31 x 1.85 x 0.91 in) |
| Weight: | 92 g (3.25 oz) |
| Build: | Flashlight |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | 3 - Silver on Pearl White, Glossy Black on Silver, Dark |
| Usd: | ~119 USD |