| Brand: | Nokia |
| Model: | 6110 Navigator |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Size: | 2.2 inches, 15.0 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Technology: | TFT, 16M colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 320p |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | 320p |
| Capacity: | 900 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Symbian 9.2, S60 rel. 3.1 |
| Dimensions: | 101 x 49 x 20 mm, 89 cc (3.98 x 1.93 x 0.79 in) |
| Weight: | 125 g (4.41 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | miniUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | White, Black |
| Usd: | ~248 USD |