| Brand: | Nokia |
| Model: | 6108 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2003 |
| Display | |
| Resolution: | 128 x 128 pixels, 8 lines, 1:1 ratio |
| Technology: | CSTN, 4096 colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 850 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 106 x 46.4 x 22.8 mm, 82 cc (4.17 x 1.83 x 0.90 in) |
| Weight: | 98 g (3.46 oz) |
| Build: | Stylus |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | 3 - Silver Blue, Silver Yellow and Silver Rose |