| Brand: | Nokia |
| Model: | 6086 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2006 |
| Size: | 1.8 inches, 28 x 35 mm, 10.2 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Technology: | CSTN, 256K colors |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | SQCIF |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | SQCIF |
| Capacity: | 850 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Dimensions: | 92 x 46 x 23 mm, 84 cc (3.62 x 1.81 x 0.91 in) |
| Weight: | 84 g (2.96 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g, UMA |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Usb: | Pop-Port 1.1 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Pearl Grey, Warm Grey |
| Usd: | ~140 USD |