| Brand: | Nokia |
| Model: | 603 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 3.5 inches, 33.8 cm2 |
| Resolution: | 360 x 640 pixels, 16:9 ratio (~210 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Scratch-resistant glass |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Features: | fixed focus |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 1.0 GHz |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Symbian Belle, upgradable to Belle FP1 |
| Dimensions: | 113.5 x 57.1 x 12.7 mm, 74 cc (4.47 x 2.25 x 0.5 in) |
| Weight: | 109.6 g (3.84 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, white (front panel)/ black, white, fuchsia, green, yellow, blue (back panel) |
| Usd: | ~108 USD |