| Brand: | Nokia |
| Model: | 6.1 Plus (Nokia X6) |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.8 inches, 85.1 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~432 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 16 MP, f/2.0, 1.0µm, PDAF Auxiliary lens |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.0, 1/3.06", 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3060 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 18W wired, QC3 |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm SDM636 Snapdragon 636 (14 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.8 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.6 GHz Kryo 260 Silver) |
| Gpu: | Adreno 509 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 10, Android One |
| Dimensions: | 147.2 x 71 x 8 mm (5.80 x 2.80 x 0.31 in) |
| Weight: | 151 g (5.33 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Blue, White |
| Usd: | ~173 USD |