| Brand: | Nokia |
| Model: | 5510 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2001 |
| Display | |
| Resolution: | 5 lines |
| Technology: | Monochrome graphic |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 950 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 134 x 58 x 28 mm, 165 cc (5.28 x 2.28 x 1.10 in) |
| Weight: | 155 g (5.47 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | 2 - Groove Red and Melody Blue |