| Brand: | Nokia |
| Model: | 5500 Sport |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2006 |
| Size: | 1.7 inches, 31 x 31 mm, 9.3 cm2 |
| Resolution: | 208 x 208 pixels, 1:1 ratio (~173 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | QCIF |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | QCIF |
| Capacity: | 860 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 235 MHz ARM 9 |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Os: | Symbian 9.1, Series 60 rel. 3.0 |
| Dimensions: | 107 x 45 x 18 mm, 77 cc (4.21 x 1.77 x 0.71 in) |
| Weight: | 103 g (3.63 oz) |
| Build: | Dust and splash resistant Flashlight |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Usb: | Pop-Port 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black and gray |
| Usd: | ~216 USD |