| Brand: | Nokia |
| Model: | 5300 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2006 |
| Display | |
| Size: | 2.1 inches, 31 x 42 mm, 13.7 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~190 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | QCIF |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | QCIF |
| Battery | |
| Capacity: | 860 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 92.4 x 48.2 x 20.7 mm, 85 cc (3.64 x 1.90 x 0.81 in) |
| Weight: | 106 g (3.74 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | miniUSB |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Red, Black |
| Price | |
| Usd: | ~108 USD |