| Brand: | Nokia |
| Model: | 5250 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 2.8 inches, 21.6 cm2 |
| Resolution: | 360 x 640 pixels, 16:9 ratio (~262 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 16M colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | 480p@30fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 480p@30fps |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 434 MHz ARM 11 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Symbian, S60 rel. 5 |
| Dimensions: | 104 x 49 x 14 mm, 69 cc (4.09 x 1.93 x 0.55 in) |
| Weight: | 107g (3.77 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Dark Grey, Blue, Red, Purple, White |
| Usd: | ~65 USD |