| Brand: | Nokia |
| Model: | 5235 Comes With Music |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 3.2 inches, 28.2 cm2 |
| Resolution: | 360 x 640 pixels, 16:9 ratio (~229 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 16M colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | 480p@30fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 480p@30fps |
| Capacity: | 1320 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 434 MHz ARM 11 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Symbian 9.4, Series 60 rel. 5 |
| Dimensions: | 111 x 51.7 x 15.5 mm, 83 cc (4.37 x 2.04 x 0.61 in) |
| Weight: | 115 g (4.06 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~130 USD |