| Brand: | Nokia |
| Model: | 5210 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2002 |
| Display | |
| Resolution: | 5 lines |
| Technology: | Monochrome graphic |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 750 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 105.5 x 47.5 x 22.5 mm, 83 cc (4.15 x 1.87 x 0.89 in) |
| Weight: | 92 g (3.25 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Sensors: | Thermometer |
| Colors: | Burned Orange, four Xpress-on shells as accessories |