| Brand: | Nokia |
| Model: | 515 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 2 |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Features: | LED flash, panorama |
| Main Video: | 320p@30fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 320p@30fps |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 114 x 48 x 11 mm, 56.7 cc (4.49 x 1.89 x 0.43 in) |
| Weight: | 101.1 g (3.56 oz) |
| Sim: | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Bluetooth: | 3.0/ 3.0, A2DP (single SIM only) |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | White, Black |
| Usd: | ~151 USD |