| Brand: | Nokia |
| Model: | 5070 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Display | |
| Size: | 1.87 inches, 11.0 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~110 ppi density) |
| Technology: | CSTN, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | SQCIF |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | SQCIF |
| Battery | |
| Capacity: | 860 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 105.4 x 44.3 x 18.6 mm, 73 cc (4.15 x 1.74 x 0.73 in) |
| Weight: | 88 g (3.10 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | Pop-Port |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Red, Blue |
| Price | |
| Usd: | ~54 USD |