| Brand: | Nokia |
| Model: | 500 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 3.2 inches, 28.2 cm2 |
| Resolution: | 360 x 640 pixels, 16:9 ratio (~229 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Video: | 480p@15fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 480p@15fps |
| Capacity: | 1110 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 1.0 GHz ARM 11 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Symbian Anna, upgradable to Nokia Belle OS |
| Dimensions: | 111.3 x 53.8 x 14.1 mm, 73 cc (4.38 x 2.12 x 0.56 in) |
| Weight: | 93 g (3.28 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black/White with covers in Black, Azure Blue, Coral Red, Purple, Khaki, Orange, Green, Pink, Silver |
| Usd: | ~119 USD |