| Brand: | Nokia |
| Model: | 5.3 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.55 inches, 103.6 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~268 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 450 nits (typ) |
| Brightness: | 450 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 13 MP, f/1.8, (wide), PDAF 5 MP, 13mm (ultrawide) 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Qualcomm SM6125 Snapdragon 665 (11 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| Gpu: | Adreno 610 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 10, upgradable to Android 11, Android One |
| Dimensions: | 164.3 x 76.6 x 8.5 mm (6.47 x 3.02 x 0.33 in) |
| Weight: | 185 g (6.53 oz) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Cyan, Sand, Charcoal |
| Usd: | ~313 USD |