| Brand: | Nokia |
| Model: | 5.1 Plus (Nokia X5) |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.86 inches, 85.7 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~287 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.0, PDAF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.2, 26mm (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3060 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6771 Helio P60 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) - GlobalOcta-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) - China |
| Gpu: | Mali-G72 MP3 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 10, Android One |
| Dimensions: | 149.5 x 72 x 8.1 mm (5.89 x 2.83 x 0.32 in) |
| Weight: | 160 g (5.64 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Night black, Glacier white, Baltic sea blue |
| Usd: | ~205 USD |