| Brand: | Nokia |
| Model: | 5.1 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.5 inches, 78.1 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~439 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
| Main Specs: | 16 MP, PDAF |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2970 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6755S Helio P18 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.2 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-T860MP2 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 10, Android One |
| Dimensions: | 151.1 x 70.7 x 8.3 mm (5.95 x 2.78 x 0.33 in) |
| Weight: | 150 g (5.29 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Copper, Tempered Blue, Black |
| Usd: | ~259 USD |