| Brand: | Nokia |
| Model: | 3720 classic |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 2.2 inches, 15.0 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Technology: | TFT, 16M colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | QCIF@15fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | QCIF@15fps |
| Capacity: | 1050 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 1 GB included |
| Dimensions: | 115 x 47 x 15.3 mm, 69 cc (4.53 x 1.85 x 0.60 in) |
| Weight: | 94 g (3.32 oz) |
| Build: | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) Flashlight |
| Sim: | Mini-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Gray, Yellow |
| Usd: | ~119 USD |