| Brand: | Nokia |
| Model: | 3660 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2003 |
| Display | |
| Size: | 2.1 inches, 35 x 41 mm, 14.0 cm2 |
| Resolution: | 176 x 208 pixels (~130 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 850 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Cpu: | 104 MHz ARM 920T |
| Memory | |
| Expandable: | MMC |
| Os: | Symbian 6.1, Series 60 v1.0 UI |
| Body | |
| Dimensions: | 130 x 57 x 26 mm, 139 cc (5.12 x 2.24 x 1.02 in) |
| Weight: | 130 g (4.59 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 1.1 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Red, Blue |