| Brand: | Nokia |
| Model: | 3600 slide |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2008 |
| Size: | 2.0 inches, 12.4 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Technology: | TFT, 16M colors |
| Main Specs: | 3.15 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 480p@15fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 480p@15fps |
| Capacity: | 860 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 512 MB included |
| Dimensions: | 97.8 x 47.2 x 14.5 mm, 60 cc (3.85 x 1.86 x 0.57 in) |
| Weight: | 97.3 g (3.42 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Charcoal, Wine |
| Usd: | ~130 USD |