| Brand: | Nokia |
| Model: | 3555 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Display | |
| Size: | 1.8 inches, 10.2 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | 128x96@12fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 128x96@12fps |
| Battery | |
| Capacity: | 1020 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 99.6 x 44.3 x 20.5 mm (3.92 x 1.74 x 0.81 in) |
| Weight: | 94 g (3.32 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |
| Colors: | Black, Blue, Gray |
| Price | |
| Usd: | ~54 USD |