| Brand: | Nokia |
| Model: | 3530 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2002 |
| Display | |
| Size: | 1.5 inches, 6.7 cm2 |
| Resolution: | 96 x 65 pixels, 3:2 ratio (~77 ppi density) |
| Technology: | CSTN, 4096 colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 118 x 50 x 17 mm, 98 cc (4.65 x 1.97 x 0.67 in) |
| Weight: | 106 g (3.74 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Xpress-on covers |