| Brand: | Nokia |
| Model: | 3500 classic |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Display | |
| Size: | 1.8 inches, 10.2 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 820 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 107 x 45 x 13.1 mm, 59 cc (4.21 x 1.77 x 0.52 in) |
| Weight: | 81 g (2.86 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | miniUSB |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Grey, Pink, Mandarine, Azure Blue |
| Price | |
| Usd: | ~76 USD |