| Brand: | Nokia |
| Model: | 3350 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2001 |
| Display | |
| Resolution: | 96 x 65 pixels, 5 lines, 3:2 ratio |
| Technology: | Monochrome graphic |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 113 x 49 x 23 mm, 98 cc (4.45 x 1.93 x 0.91 in) |
| Weight: | 108 g (3.81 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | User exchangeable front and back covers |