| Brand: | Nokia |
| Model: | 3330 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2001 |
| Display | |
| Resolution: | 5 lines |
| Technology: | Monochrome graphic |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 900 mAh |
| Type: | NiMH |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 113 x 48 x 22 mm, 97 cc (4.45 x 1.89 x 0.87 in) |
| Weight: | 133 g (2.86 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | User exchangeable front and back covers |