| Brand: | Nokia |
| Model: | 3310 3G |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 288p |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 288p |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 117 x 52.4 x 13.4 mm (4.61 x 2.06 x 0.53 in) |
| Weight: | 88.2 (DS)/ 84.9 (SS) (3.10 oz) |
| Build: | Flashlight |
| Sim: | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Azure, Yellow, Warm Red, Charcoa |
| Usd: | ~76 USD |