| Brand: | Nokia |
| Model: | 3250 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2005 |
| Size: | 2.1 inches, 35 x 41 mm, 14.0 cm2 |
| Resolution: | 176 x 208 pixels (~130 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | QCIF |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | QCIF |
| Capacity: | 1100 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 235 MHz ARM 9 |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Os: | Symbian 9.1, Series 60 rel. 3.0 |
| Dimensions: | 103.8 x 50 x 19.8 mm (4.09 x 1.97 x 0.78 in) |
| Weight: | 130 g (4.59 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | Yes |
| Usb: | Pop-Port |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, Green, Pink, Silver |
| Usd: | ~173 USD |