| Brand: | Nokia |
| Model: | 3208c |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | QCIF@10fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | QCIF@10fps |
| Capacity: | 1020 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 1 GB included |
| Dimensions: | 108.5 x 48.6 x 13.2 mm, 62.3 cc (4.27 x 1.91 x 0.52 in) |
| Weight: | 90 g (3.17 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Pearl White, Graphite Black |