| Brand: | Nokia |
| Model: | 3200 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2003 |
| Display | |
| Size: | 1.56 inches, 7.9 cm2 |
| Resolution: | 128 x 128 pixels, 5 lines, 1:1 ratio (~116 ppi density) |
| Technology: | CSTN, 4096 colors |
| Camera | |
| Main Specs: | CIF, night mode |
| Main Video: | No |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 780 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 108 x 45 x 21 mm, 81 cc (4.25 x 1.77 x 0.83 in) |
| Weight: | 90 g (3.17 oz) |
| Build: | Flashlight |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | Pop-Port |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |