| Brand: | Nokia |
| Model: | 3120 classic |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2008 |
| Size: | 2.0 inches, 12.4 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Technology: | TFT, 16M colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 480p (newest firmware only) |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | 480p (newest firmware only) |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 111 x 45 x 13 mm, 60 cc (4.37 x 1.77 x 0.51 in) |
| Weight: | 85 g (3.00 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |
| Colors: | Graphite, Plum/Powder White, Deep Red, Chestnut Brown |
| Usd: | ~108 USD |