| Brand: | Nokia |
| Model: | 3120 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2004 |
| Display | |
| Size: | 1.6 inches, 8.3 cm2 |
| Resolution: | 128 x 128 pixels, 5 lines, 1:1 ratio (~113 ppi density) |
| Technology: | CSTN, 4096 colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 820 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 102 x 43 x 20 mm, 67 cc (4.02 x 1.69 x 0.79 in) |
| Weight: | 84 g (2.96 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | Pop-Port |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Lime Tree Green, Iron Blue |