| Brand: | Nokia |
| Model: | 3108 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2003 |
| Display | |
| Size: | 1.45 inches, 6.8 cm2 |
| Resolution: | 128 x 128 pixels, 8 lines, 1:1 ratio (~125 ppi density) |
| Technology: | CSTN, 4096 colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 760 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 106 x 46.4 x 24 mm, 83 cc (4.17 x 1.83 x 0.94 in) |
| Weight: | 93 g (3.28 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |