| Brand: | Nokia |
| Model: | 3 V |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.26 inches, 97.8 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~269 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.2, 1/3.1", 1.12µm, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.2, 27mm (wide), 1/5.0", 1.12µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Qualcomm SDM429 Snapdragon 429 (12 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Adreno 504 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 9.0 (Pie), upgradable to Android 10, Android One |
| Dimensions: | 161.2 x 76.2 x 9.1 mm (6.35 x 3.00 x 0.36 in) |
| Weight: | 188.6 g (6.67 oz) |
| Sim: | Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Blue |
| Usd: | ~151 USD |