| Brand: | Nokia |
| Model: | 3.1 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 6.0 inches, 92.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~268 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.0, AF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.2 |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 3500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) - GlobalQualcomm SDM439 Snapdragon 439 (12 nm) - USA |
| Cpu: | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 - GlobalOcta-core (4x1.95 GHz Cortex-A53 & 4x1.45 GHz Cortex A53) - USA |
| Gpu: | PowerVR GE8320 - GlobalAdreno 505 - USA |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 10, Android One |
| Dimensions: | 156.9 x 76.4 x 8.2 mm (6.18 x 3.01 x 0.32 in) |
| Weight: | 180 g (6.35 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes (USA, APAC & EMEA) |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Blue, White, Gray |
| Usd: | ~130 USD |