| Brand: | Nokia |
| Model: | 3.1 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.2 inches, 69.8 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~310 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.0, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0 |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 2990 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6750 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-T860MP2 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 10, Android One |
| Dimensions: | 146.3 x 68.7 x 8.7 mm (5.76 x 2.70 x 0.34 in) |
| Weight: | 138.3 g (4.87 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes (APAC & EMEA only) |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Blue/Copper, Black/Chrome, White/Iron |
| Usd: | ~216 USD |