| Brand: | Nokia |
| Model: | 3 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 8 MP, f/2.0, 1.12µm, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, AF |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 2630 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6737 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Mali-T720MP1 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie) |
| Dimensions: | 143.4 x 71.4 x 8.5 mm (5.65 x 2.81 x 0.33 in) |
| Weight: | 140 g (4.94 oz) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Silver White, Matte Black, Tempered Blue, Copper White |
| Usd: | ~108 USD |