| Brand: | Nokia |
| Model: | 2780 Flip |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 2.7 inches, 22.6 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~148 ppi density) |
| Technology: | TFT LCD |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Unspecified |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Unspecified |
| Capacity: | 1450 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm QM215 Snapdragon 215 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Adreno 308 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | KaiOS 3.1 |
| Dimensions: | 202.1 x 58 x 11.5 mm (7.96 x 2.28 x 0.45 in) |
| Weight: | 131.2 g (4.62 oz) |
| Sim: | Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Colors: | Red, Blue |
| Usd: | ~97 USD |