| Brand: | Nokia |
| Model: | 2760 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Display | |
| Size: | 1.9 inches, 11.4 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~108 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | SQCIF |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | SQCIF |
| Battery | |
| Capacity: | 700 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 87 x 44.8 x 20.7 mm (3.43 x 1.76 x 0.81 in) |
| Weight: | 81 g (2.86 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Navy Blue, Velvet Red, Sandy Gold, Smoky Grey, Metallic Black |
| Price | |
| Usd: | ~65 USD |