| Brand: | Nokia |
| Model: | 2730 classic |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 2.0 inches, 12.4 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | 176x144@10fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 176x144@10fps |
| Capacity: | 1020 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSD (dedicated slot), 1 GB included |
| Dimensions: | 109.6 x 46.9 x 14.4 mm, 65 cc (4.31 x 1.85 x 0.57 in) |
| Weight: | 87.7 g (3.07 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / UMTS |
| Colors: | Black or Dark Magenta |
| Usd: | ~43 USD |