| Brand: | Nokia |
| Model: | 2720 V Flip |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 2.8 inches, 24.3 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Technology: | TFT LCD, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8905 Snapdragon 205 (28 nm) |
| Cpu: | Dual-core (2x1.1 GHz Cortex-A7) |
| Gpu: | Adreno 304 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | KaiOS 2.5.2 |
| Dimensions: | 192.7 x 54.5 x 11.6 mm (7.59 x 2.15 x 0.46 in) |
| Weight: | 118 g (4.16 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~76 USD |