| Brand: | Nokia |
| Model: | 2690 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 1.8 inches, 10.2 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | QCIF@15fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | QCIF@15fps |
| Capacity: | 860 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 107.5 x 45.5 x 13.8 mm, 58.8 cc (4.23 x 1.79 x 0.54 in) |
| Weight: | 80.7 g (2.82 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Graphite, White silver, Hot pink, Blue |
| Usd: | ~54 USD |