| Brand: | Nokia |
| Model: | 2660 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Display | |
| Size: | 1.85 inches, 10.8 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~111 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 700 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 87 x 44.8 x 20.7 mm (3.43 x 1.76 x 0.81 in) |
| Weight: | 79 g (2.79 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black |
| Price | |
| Usd: | ~43 USD |