| Brand: | Nokia |
| Model: | 2626 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2006 |
| Display | |
| Size: | 1.5 inches, 27 x 27 mm, 7.3 cm2 |
| Resolution: | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio (~121 ppi density) |
| Technology: | CSTN, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 970 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 104 x 43 x 18 mm, 71 cc (4.09 x 1.69 x 0.71 in) |
| Weight: | 91 g (3.21 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Fiery Red, Spatial Blue, Energetic Copper, WhiteNavy |
| Price | |
| Usd: | ~54 USD |